Тепловий насос повітря-вода: пристрій і принцип роботи
Тепловий насос повітря-вода – це джерело теплової та холодильної енергії для систем опалення, кондиціонування та підготовки гарячої води.
З кожним роком дедалі більше користувачів віддають перевагу тепловим насосам, оскільки вони працюють найекономічніше та найенергоефективніше, порівняно з традиційними котлами.
Так, насос здатний генерувати до чотирьох кіловат тепла/холоду, споживаючи при цьому близько одного кіловата електрики. Таке співвідношення демонструють коефіцієнти теплопродуктивності (COP) і холодопродуктивності (EER). У середньому, значення COP/EER для теплового насоса повітря-вода становлять 3,5, що робить це джерело тепла найбільш енергоефективним, порівняно з котлами.
Незважаючи на постійне поповнення ринку новими моделями теплових насосів, багато хто, як і раніше, віддає перевагу пристроям італійського виробника Olimpia Splendid. Моделі, випущені компанією, мають безліч модифікацій, що дає змогу кожному покупцеві знайти підходящий варіант.
У цій статті ми розглянемо принцип роботи теплового насоса повітря-вода від Olimpia Splendid, його будову, характеристики та переваги.
Конструкція повітряного теплового насоса
У разі теплових насосів повітря-вода варто розрізняти два основних їхні типи: моноблоки і спліт-системи. Компанія Olimpia Splendid пропонує два таких варіанти пристроїв. Наприклад, Sherpa S3/Sherpa Aquadue S3/Sherpa Cold – це спліт-системи, де внутрішній і зовнішній блоки з’єднуються фреоновою магістраллю. Тоді як моделі Sherpa Monobloc S1/S2 – моноблочні, а всі їхні компоненти розташовані в зовнішньому блоці.
Але важливо розуміти, що для роботи теплового насоса потрібен не тільки сам пристрій, а й додаткове обладнання, зокрема буферна ємність, бак ГВП (200-500 літрів), насосні групи і запірна арматура.
Для більшої зручності компанія Olimpia Splendid пропонує моделі Sherpa S3 Tower, з уже вбудованим у конструкцію внутрішнього блоку баком ГВП.
Таким чином, система на базі теплового насоса є багатокомпонентною.
Як працює повітряний теплонасос
Теплові насоси – це багатофункціональні системи, вони можуть працювати одразу у двох режимах: опалення та охолодження.
Давайте розглянемо детальніше, як працює тепловий насос повітря-вода в кожному з режимів.
Опалювальний режим
Тепловий насос повітря-вода використовує теплову енергію з повітря. Принцип роботи теплового насоса повітря-вода в режимі опалення має такий вигляд.
Пристрій захоплює тепло з повітря і передає холодоагенту. Фреон проходить через випарник і перетворюється з рідини на газ. Потім, потрапляючи в компресор, газ стискається і підігрівається. Нагрітий теплоносій прямує в конденсатор і віддає тепло в опалювальну/охолоджувальну та водопідготовчу системи. Зрештою, газ конденсується, набуває стану рідини і повторно проходить усі етапи.
Для ефективної роботи теплового насоса в режимі опалення необхідно забезпечити 100% покриття теплими підлогами. Саме низькотемпературна система теплих підлог дає змогу зробити опалення економічним, а головне – найкомфортнішим для людини.
Однак слід враховувати, що теплі підлоги є інертною системою, тобто довго прогрівають приміщення і довго остигають. Тому, на випадок різких перепадів температур, можуть встановлюватися додаткові пристрої – наприклад, фанкойли або внутрішньопідлогові конвектори.
Режим кондиціонування
Існує два типи охолодження у ТН: активне і пасивне. Пасивне охолодження здійснюється через теплі підлоги, стіни і стелі – для цього тепловий насос подає в них теплоносій температурою +18℃. Така температура обрана для того, щоб на поверхнях не з’являвся конденсат. При пасивному охолодженні, як правило, забезпечуються вищі показники EER. Але воно актуальне тільки за температури за вікном до 28℃.
Для активного охолодження знадобляться такі пристрої, як фанкойли. У них подається теплоносій з температурою +7℃, і в такий спосіб забезпечується інтенсивніший холод, здатний створити комфорт за високих вуличних температур. Як ми вже згадували, фанкойли також є чудовим доповненням до системи опалення, тому їх встановлення буде безпрограшним варіантом. Ми рекомендуємо фанкойли від Olimpia Splendid, що вирізняються не тільки прекрасною продуктивністю, а й стильним італійським дизайном.
Технічні особливості ТН повітря-вода Olimpia Splendid
Теплові насоси повітря-вода від Olimpia Splendid мають кілька технічних особливостей, серед них:
- Широкий діапазон робочих температур. Пристрої від цього виробника здатні працювати за температури від -25°C до +43°C. Це забезпечує безперебійну роботу пристрою цілий рік в умовах українського клімату.
- Оптимальна температура теплоносія. Для систем опалення передбачено подачу теплоносія з температурою 35/55°C, а для систем гарячого водопостачання – 60°C або навіть 75°C, у разі моделей Aquadue.
- Великий вибір моделей з різною тепло- і холодопродуктивністю. Наприклад, у модельному ряді Sherpa S3 Tower представлено теплові насоси з продуктивністю від 5,52 кВт до 17,75 кВт у режимі охолодження і від 5,66 кВт до 16,67 кВт у режимі опалення.
- Автоматична модуляція потужності. Теплові насоси Olimpia Splendid враховують температуру вуличного повітря, налаштовуючи параметри своєї роботи для досягнення високого рівня комфорту в приміщенні за поточних умов за вікном.
Теплові насоси Olimpia Splendid – це найкраще рішення для сучасних будинків.
Плюси і мінуси теплових насосів Olimpia Splendid
Теплові насоси Olimpia Splendid мають кілька переваг:
- Економічність: Використовуючи ТН цього бренду для опалення, витрати на електроенергію знижуються майже вдвічі.
- Багатофункціональність: Пристрої можуть опалювати, кондиціонувати приміщення, а також нагрівати воду для системи ГВП.
- Безпека і довгий термін служби: ТН Olimpia Splendid не викидають шкідливі речовини в атмосферу і, за правильної експлуатації, працюють безперебійно багато років поспіль.
- Робота від електрики. Теплові насоси є ідеальним рішенням для будинку, до якого не підведений газ. До того ж, робота без використання газу робить обладнання безпечнішим і менш вимогливим під час монтажу.
Серед недоліків теплових насосів повітря-вода можна виділити досить високу вартість обладнання, яка, втім, окуповується з часом.
Таким чином, на поточний момент теплові насоси залишаються найкращою альтернативою для забезпечення оптимальних кліматичних умов у будинку.
Розрахунок продуктивності теплового насоса
Для підбору потужності теплових насосів насамперед важливо:
- провести теплотехнічний розрахунок, де обчислюється кількість тепловтрат будівлі;
- врахувати кліматичні умови конкретної місцевості;
- визначитися з типом насоса (адже в кожного типу різна продуктивність).
Важливо врахувати, що розрахунки ефективності теплового обладнання рекомендується довірити досвідченим фахівцям. В іншому випадку, є ризик вибрати надто потужний або недостатньо продуктивний тепловий насос.
Тонкощі експлуатації теплового насоса
При встановленні теплового насоса головна умова для його нормального функціонування – це енергоефективна будівля. За великих тепловтрат і низької енергоефективності тепловий насос не зможе видати заявлену потужність у повному обсязі.
Крім цього, для опалення приміщення тепловим насосом необхідно забезпечити стовідсоткове покриття будинку теплими підлогами, а також передбачити допоміжні пристрої на випадок різкого зниження вуличної температури (фанкойли, внутрішньопідлогові конвектори).
Ці ж пристрої відповідатимуть за кондиціонування приміщення в літній час.
-
Що являє собою тепловий насос повітря-вода?
Тепловий насос повітря-вода – це багатокомпонентна система, яка використовує теплову енергію з вуличного повітря для опалення/кондиціонування та нагріву води в приміщеннях.
-
Які особливості підключення теплового насоса варто врахувати?
Переконайтеся, що на ваш будинок подається достатньо кВт електроенергії, щоб забезпечити роботу теплового насоса.
-
Чи підходить тепловий насос повітря-вода для квартири?
Так, серія теплових насосів повітря-вода Sherpa S3 від Olimpia Splendid пропонує різноманітність моделей з різною потужністю, що забезпечує можливість вибору відповідного пристрою для квартир різної площі.