Опалення тепловим насосом приватного будинку
Теплові насоси являють собою пристрої, які вилучають тепло з різних природних джерел (як-от водойми, підземні річки, ґрунт і повітря) і спрямовують його на опалювальні/кондиціонерні пристрої, а також системи підготовки гарячої води.
Тепловий насос для опалення – це сучасне рішення. За допомогою такого пристрою можна здійснювати справді економічний обігрів приватного будинку. Однак, щоб опалення тепловим насосом було максимально ефективним, потрібне енергоефективне приміщення. В іншому разі більша частина тепла в приміщенні буде йти через вікна/стелі/стіни, а продуктивність теплового насоса впаде.
Щоб тепловий насос працював надійно й ефективно, необхідно вибирати пристрої від перевірених виробників. Найкращий на ринку теплових насосів – європейський бренд Olimpia Splendid. У каталозі компанії представлено безліч моделей повітряних теплових насосів.
Щоб правильно вибрати відповідний пристрій, необхідно врахувати безліч аспектів, які ми розглянемо далі.
Принцип роботи теплових насосів опалення
Тепловий насос для опалення має різний принцип роботи, залежно від його типу. Наприклад, насоси повітря-вода від Olimpia Splendid працюють за таким принципом.
Усередині пристрою циркулює теплоносій – фреон (R32). Вентилятор, який розташований у зовнішньому блоці, здійснює захоплення вуличного повітря і направляє його до теплоносія. Фреон приймає тепло повітря і надходить у випарник (теплообмінник). Тут відбувається процес кипіння і випаровування фреону, він набуває газоподібного стану. Після цього, газ направляється в конденсатор, на цьому етапі температура теплоносія зростає ще більше. Потім тепло фреону віддається теплоносіям по контурах різних розподільчих систем. У процесі, газ починає охолоджуватися і конденсуватися, перетворюючись назад у рідину. Як підсумок, фреон повертається до вихідної точки для проходження всіх етапів знову.
Розподільниками для теплових насосів є низькотемпературні пристрої, наприклад: фанкойли, внутрішньопідлогові конвектори, теплі підлоги.
Фанкойли – це пристрої водяного опалення, які швидко та ефективно нагрівають і охолоджують приміщення.
Внутрішньопідлогові конвектори являють собою радіатори прихованого монтажу. Вся робоча частина пристрою розміщується у внутрішньопідлоговому просторі та декорується решіткою, її матеріал підбирається індивідуально з урахуванням дизайну приміщення. Конвектори працюють ефективно й економічно, а встановивши їх біля склопакета, цей пристрій перекриватиме всі тепло/холодонадходження від вікон.
Теплі підлоги забезпечують високий рівень комфорту в приміщенні, трубопровід із циркулюючим теплоносієм прокладають по підлозі приміщення і заливають бетонною стяжкою. Такі пристрої рівномірно прогрівають усю площу кімнати, а схема їх обігріву (знизу-вгору) є найбільш ефективною.
Переваги опалення тепловим насосом
Теплові насоси для опалення, як альтернативні системи, стають дедалі популярнішими серед користувачів з усього світу. Це обладнання вважається найефективнішим та найекономічнішим, порівняно з тими ж газовими чи електричними котлами. Однак, це не всі переваги таких пристроїв.
- Високу енергоефективність. Теплові насоси Olimpia Splendid, споживаючи всього один кіловат електричної енергії, генерують до чотирьох кіловат теплової. З цієї переваги виходить наступне – економічність. Використовуючи теплові насоси від Olimpia Splendid ви забезпечуєте максимально економічний, але водночас ефективний обігрів/кондиціонування/ГВП, як порівняти з використанням інших джерел тепла.
- Екологічну безпеку. Теплові насоси в процесі роботи не утворюють шкідливих речовин. Разом з цим, у насосах Olimpia Splendid використовується екологічно безпечний фреон R32.
- Багатофункціональність. Теплові насоси можуть виконувати одразу три завдання: обігрівати/охолоджувати приміщення, а також нагрівати воду для систем ГВП.
Тому тепловий насос для опалення стає все більш популярним. Такий пристрій здатен закрити всі потреби клієнта щодо клімату в приміщенні та гарячої води.
Ефективність теплового насоса для опалення будинку
Визначити ефективність теплового насоса – непросто, для цього необхідний теплотехнічний розрахунок, який визначає кількість тепловтрат у приміщенні, відповідно, що вони більші, то більшої продуктивності необхідний пристрій. Теплотехнічний розрахунок мають робити кваліфіковані фахівці, які мають необхідні знання в цій галузі. Інакше є ризик придбати тепловий насос, який буде або надмірно потужним, або недостатньо продуктивним.
Розрахувавши необхідну потужність, визначтеся з типом ТН, враховуйте, що ефективність різних видів сильно відрізняється. При цьому, зверніть увагу на кліматичні умови у вашій місцевості. Показники вологи і температури безпосередньо впливають на роботу такого обладнання.
Якщо у вас виникають труднощі в підборі теплового насоса, рекомендуємо звернутися до наших онлайн-консультантів за допомогою.
Використання теплонасоса для охолодження будинку
Особливість ТН повітря-вода від Olimpia Splendid полягає в тому, що крім обігріву та ГВП вони також здатні працювати в режимі “холоду”.
Загалом існує два типи охолодження: активне і пасивне. В активному режимі холодоагент проходить всі ті стадії, що були вказані на початку статті, примусово охолоджуючись у системі. У пасивному режимі охолодження здійснюється завдяки ґрунту/підземним водам, а також спеціальному теплообміннику, в який надходить теплоносій, за його циркуляцію в системі відповідає циркуляційний насос.
Пасивне охолодження характерне тільки для водяних і ґрунтових теплонасосів.
Типи теплових насосів
Ринок теплових насосів для опалення будинку охоплює 4 типи пристроїв: ґрунтові, повітряні та водні. Їхні відмінності проявляються в показниках ефективності, конструкції та джерелі тепла, з яким вони працюють. Нижче ми більш детально розглянемо найпопулярніші типи ТН з усіх.
Геотермальна установка
Теплові насоси ґрунт-вода витягують тепло/холод із ґрунту. Таке джерело вважається найстабільнішим, оскільки його температура практично незмінна, особливо при глибині в 70 метрів. За рахунок стабільності джерела показники SCOP і SEER (сезонні коефіцієнти енергоефективності) такого ТН вищі, ніж в інших, і досягають 6.
Геотермальні насоси найчастіше зустрічаються на комерційних об’єктах або у великих приватних будинках площею близько 300 м² і вище.
З недоліків – такий тип насосів часто виробляє надмірну кількість тепла. Однак таку проблему можна легко вирішити, встановивши накопичувальний бак, який зберігатиме надлишки теплової енергії.
Також слід зазначити, що ґрунтові теплові насоси самі по собі недешеве задоволення, а їхній монтаж досить складний і дорогий. Встановлення геотермального теплового насоса можливе двома способами:
- через буріння свердловин із зануренням геотермальних зондів;
- шляхом перекопування ділянки з подальшим прокладанням труб під землею.
Такі монтажні роботи вимагають спеціального дорогого обладнання.
Повітряний теплонасос
Повітряні теплові насоси працюють виключно на енергії вуличного повітря і бувають двох типів: повітря-повітря і повітря-вода.
Теплові насоси повітря-повітря є інверторними кондиціонерами, здатними працювати за доволі досить високих температур на вулиці.
- Такі ТН не завжди можуть забезпечити повноцінне опалення, адже їхня ефективність швидко падає при зниженні зовнішніх температур.
- Коефіцієнт ефективності (COP) таких теплових насосів зазвичай не перевищує 3.5.
- Тепло розподіляється недостатньо рівномірно.
Єдина перевага ТН повітря-повітря – їхня порівняно низька ціна та простий монтаж.
Найоптимальнішим рішенням є насоси повітря-вода. Ці пристрої використовують тепло повітря з вулиці для опалення та кондиціонування приміщення, а також можуть забезпечувати нагрів води для системи ГВП.
- довгий термін служби;
- високі показники коефіцієнта теплопродуктивності (COP);
- порівняно невелику вартість;
- легке встановлення.
Наприклад, показники ефективності теплового насоса Olimpia Splendid Sherpa S3 Tower за температури -7°C на вулиці сягають 3,15.
Крім того, ТН повітря-вода від Olimpia Splendid здатні автоматично регулювати свою потужність залежно від умов на вулиці та в приміщенні. При цьому, користувачі також можуть самостійно задавати сценарії роботи пристрою, виходячи з особистих переваг.
Вибір теплового насоса для опалення приватного будинку
Під час вибору відповідного теплового насоса необхідно відштовхуватися від конкретної ситуації та особистих уподобань. Однак, як уже згадувалося раніше, оптимальним рішенням серед усіх варіантів є тепловий насос повітря-вода. Рекомендуємо вибирати пристрої від популярних виробників, і серед них найкращими є повітряні теплові насоси від Olimpia Splendid.
Компанія пропонує різноманітні варіанти ТН повітря-вода. Наприклад, у лінійці Sherpa представлено десятки моделей, включно зі спліт-системними (серія Sherpa S3) і моноблочними насосами (лінійка Sherpa S1/S2), з різною продуктивністю. Також в асортименті є моделі з вбудованим баком для гарячого водопостачання (Sherpa S3 Tower і Sherpa S3 Aquadue Tower). Таке комплексне рішення позбавляє необхідності купувати додаткове обладнання для ГВП.
Незалежно від обраної моделі, кожен тепловий насос від Olimpia Splendid слугуватиме вам довго, і за умови правильної експлуатації не потребуватиме обслуговування впродовж кількох років.
-
Чи можна використовувати тепловий насос для опалення квартири?
Так, серія теплових насосів повітря-вода Sherpa S3 від Olimpia Splendid містить у собі моделі з великим діапазоном потужностей, це дає змогу підібрати пристрої для різних за площею квартир.
-
Чи вигідно опалювати будинок тепловим насосом в Україні?
Безсумнівно. Теплові насоси – це найекономічніший варіант опалення для приватного будинку, котеджу та інших приміщень. Понад 70% згенерованого тепла є безкоштовним.
-
Як працює система з тепловим насосом для опалення будинку?
Опалення будинку тепловим насосом здійснюється шляхом вилучення енергії тепла/холоду з природних джерел, а потім передавання її до різних розподільчих систем (охолодження/опалення та ГВП).