Опалення приватного будинку
Опалення приватного будинку – дуже важлива інженерна система, без якої неможливо забезпечити комфорт проживання. В наш час дуже важливо спроєктувати систему обігріву таким чином, щоб вона добре працювала та не споживала надто багато ресурсів. Інакше ви просто зіткнетеся з величезними комунальними рахунками.
Тому сьогодні ми поговоримо про різні варіанти опалення для приватного будинку в Києві та інших містах України, щоб обрати найбільш вигідний варіант.
Переваги сучасних систем опалення
Сучасні системи опалення передбачають роботу в низькотемпературному режимі. Саме низькотемпературне опалення гарантує максимальну енергоефективність системи.
Низькотемпературне опалення приватного будинку, як видно з назви, означає подачу в теплорозподільні прилади теплоносія з низькою температурою: 60 або навіть 50 градусів. Температура звороту в такому разі буде 40 і 30 градусів відповідно. Низькотемпературна система опалення будинку реалізується за допомогою теплої підлоги/стін, внутрішньопідлогових конвекторів та низькотемпературних радіаторів.
Однак, щоб опалення було дійсно економним, необхідно побудувати енергоефективний будинок. Константою енергоефективності будівлі є її правильний конструктив, який передбачає:
- Герметичні пластикові вікна, Solar Factor яких вище 35%, а термічний опір (R) – не менше 1,8.
- R стін має дорівнювати 5-5,5, а покрівлі – не менше 6.
- Для фундаменту необхідно передбачити хорошу теплоізоляцію, яка забезпечить йому термічний опір не менше ніж 6.
- Організацію припливно-витяжної вентиляції з рекуперацією тепла, що дозволяє заощаджувати до 35% коштів.
Збудувавши будинок з енергоефективним конструктивом, ви зможете заощадити чималі гроші, оплачуючи опалення приватного будинку. Все тому, що вищезазначені аспекти дозволять зберігати максимальну кількість тепла всередині будівлі, тим самим знижуючи навантаження на джерело тепла.
Ще раз наголосимо на гострій необхідності встановлення вентиляції з рекуперацією. Річ у тім, що енергоефективний будинок практично повністю герметичний, тобто шляхи для природної вентиляції в ньому відсутні. Тим не менш, людині необхідно отримувати кисень у потрібній кількості, а для цього доведеться організувати коректний повітрообмін. Відкривши вікна для провітрювання та надходження свіжого повітря, ви впускатимете в будинок холод, чим створите додаткове навантаження на систему опалення. Джерелу тепла доведеться працювати з більшою потужністю, отже споживати більше ресурсів. Крім цього, через відкриті вікна залітатимуть комахи, пил і пилок, доноситимуться звуки та запахи з вулиці. Загалом приємного мало.
Рекуперація, у свою чергу, є технологією, створеною для захоплення тепла нагрітого відпрацьованого повітря і передачу цієї енергії припливному потоку. Таким чином забезпечується значна економія, адже опалювальним приладам не доведеться знову нагрівати припливне морозне повітря.
Ми рекомендуємо побутові рекуператори Olimpia Splendid SF 150 S1, які оснащені ефективними керамічними теплообмінниками. З їхньою допомогою можна організувати децентралізовану систему вентиляції, що є досить бюджетним варіантом.
Однак найкращим (але й дорожчим) рішенням буде централізована система вентиляції. Вона дозволить повністю відмовитися від вентканалів, що викидають тепло назовні. Найбільш сучасними та актуальними є центральні вентустановки від Stiebel Eltron. Єдиний їх недолік – робота з постійною подачею повітря, що передбачає нагнітання конкретної кількості повітря, встановленого налаштуваннями, в кожну чисту зону.
Ідеальним варіантом є вентсистема від Jablotron, що подає в кожну зону ту кількість повітря, яка там потрібна в даний момент. Така опція називається VAV-системою та працює за показаннями датчиків CO2.
Тепер поговоримо про сучасні види опалення будинку з різними джерелами тепла. При цьому враховуватимемо, що ідеальним для нас варіантом є низькотемпературна система опалення.
Варіанти опалення приватних будинків
Існує досить різноманітний вибір джерел тепла для опалення приватного будинку – варіанти різняться за вартістю експлуатації, за розцінками обладнання та за способами організації систем. Давайте поговоримо про поширені рішення докладніше. Але відразу уточнимо, що нашим фаворитом будуть теплові насоси – зважаючи на крайню дешевизну їх експлуатації. По ходу оповідання ми уточнюватимемо переваги даного обладнання над іншими джерелами тепла.
Газовий котел
Газове опалення приватного будинку – одне з найвигідніших рішень, проте не завжди. Хоча газ є відносно дешевим ресурсом, на сучасному ринку існують і вигідніші варіанти.
Низькотемпературне опалення будинку можливе лише за умови використання конденсаційного газового котла. Альтернативні варіанти (атмосферні та турбовані прилади) не здатні подавати теплоносій низької температури. До того ж, ці котли вимагають ретельно обладнаної котельні, не є безпечними, а турбовані взагалі заборонені до ввезення в Україну.
Конденсаційні котли, завдяки своєму принципу роботи, мають високий ККД і погодозалежну модуляцію (регулюють температуру подачі в залежності від погодних умов). Як і інші газові котли, конденсаційні працюють не лише на опалення в приватному будинку, а й на підготовку гарячої води.
Загалом, обігрів конденсаційним газовим котлом – майже ідеальний варіант. Але ключове слово тут “майже”:
- якщо до будинку не підведено газову магістраль, то встановлення газового обладнання обійдеться у колосальну суму;
- порівняно з тепловими насосами, про які ми розповімо далі, газові котли не є найекономнішими в експлуатації;
- на відміну, знову ж таки, від теплових насосів, газові котли не зможуть забезпечувати кондиціювання будинку, а отже, доведеться витратитися на мультиспліт-систему та оплату електрики, яку вона споживатиме;
- газове обладнання ніколи не є повністю безпечним та потребує регулярних перевірок фахівцями.
Однак, якщо до будинку таки підведено газ, таке рішення є цілком прийнятним, можна навіть сказати – одним із оптимальних.
Електричний котел
Електричні котли є бюджетними при покупці, але дуже дорогими в експлуатації. З 1 кВт електроенергії вони можуть генерувати лише 0,9 кВт тепла, що у 3-5 разів менше, ніж показник теплового насоса.
Тим не менш, електричний котел може:
- забезпечувати низькотемпературне опалення приватного будинку;
- готувати гарячу воду для побутового використання.
При цьому котли також мають автоматику, у тому числі погодозалежну модуляцію. Завдяки роботі на низькотемпературну систему, електрокотли стають бюджетнішими в експлуатації, але все ще споживають багато електроенергії.
До речі, в цьому полягає головний аспект підключення такого котла: необхідно забезпечити достатню кількість електрики, що подається до будинку.
Також не забувайте, що електрокотли не будуть працювати при перебоях подачі електроенергії, а також схильні втрачати працездатність через стрибки напруги. На сьогоднішній день це досить серйозний нюанс.
Електричні котли можна було б назвати найгіршим варіантом для опалення, проте є ще більш неефективне рішення.
Твердопаливний котел
Опалення приватного будинку твердопаливним котлом – як правило, вимушений захід. Як сучасне джерело тепла такі котли не розглядаються зовсім. Єдиний плюс твердопаливного обладнання – повна незалежність від газу та мінімальне споживання електроенергії. А ось мінусів достатньо:
- неможливість організувати низькотемпературну систему;
- відсутність автоматики, дуже складне обслуговування, яке потребує постійного втручання людини;
- високі ціни на деревину, яка є основним ресурсом таких котлів;
- відсутність безпеки під час експлуатації, потреба у великій котельні, а також окремому місці для зберігання сировини;
- необхідність постійного контролю температурного режиму котла, який повинен опускатися нижче 60℃;
- неможливість знизити потужність роботи котла і, як наслідок, потреба в буферній ємності, яка збиратиме надлишки тепла.
Ми не рекомендуємо розглядати твердопаливний котел, якщо ви хочете організувати енергоефективне опалення в приватному будинку.
Теплові насоси
Ми вже говорили, що теплові насоси є найкращим варіантом для організації опалення. Тепер детальніше розповімо, чому.
По-перше, пристрої можуть працювати не тільки на опалення та підготовку гарячої води, а й на охолодження приміщень. Причому здебільшого роблять це ефективніше, ніж мультиспліт-системи кондиціювання.
Далі, звичайно, слід згадати дешевизну експлуатації цих пристроїв.
COP та EER – це одиниці виміру ефективності роботи теплових насосів. Показник COP демонструє, скільки тепла ТН може згенерувати з кіловату електрики. EER показує ту саму інформацію, але щодо холоду.
Залежно від виду теплового насоса, його показники COP та EER можуть дорівнювати 3-5. Тобто, з кіловату електрики обладнання зробить 3-5 кіловат тепла чи холоду.
Для порівняння, ми вже згадували, що електрокотли в такій ситуації генерують лише 0,9 кВт тепла. З газовим обладнанням порівняти трохи складніше, оскільки такі котли використовують інший ресурс. Але тут слід врахувати, що з одного куба газу котел згенерує 8 кВт тепла, а кубометр газу приблизно в 4 рази дорожчий за кіловат електрики.
Дешевизна експлуатації теплового насоса з часом нівелює дорожнечу обладнання (яку часто приписують до мінусів ТН). В середньому тепловий насос окупається протягом 7-10 років, проте тут є безліч нюансів. Наприклад, якщо до будинку не підведений газ, то покупка теплового насоса буде набагато вигіднішою, ніж підведення магістралі для газового котла.
Тепер докладніше поговоримо про види теплових насосів.
- Повітря-вода.
В Україні опалення будинку найчастіше організовують саме із тепловими насосами повітря-вода. Порівняно з геотермальними, про які ми розповімо далі, повітряні насоси більш прості та дешеві у монтажі.
COP та EER таких пристроїв у середньому дорівнює 3. Чим же обумовлена така ефективність?
Справа в тому, що теплові насоси повітря-вода захоплюють приховане тепло з вуличного повітря та передають його на опалювальний контур. Що вище температура на вулиці, тим ефективнішою буде робота обладнання.
Теплові насоси повітря-вода можуть являти собою або моноблок, або спліт. У першому випадку обладнання встановлюватиметься на вулиці та з’єднуватиметься з контуром опалення за допомогою водної магістралі. У другому варіанті пристрій буде складатися із зовнішнього та внутрішнього блоків, які з’єднуватимуться фреоновою магістраллю через стіну будинку. Таке рішення є кращим, оскільки відсутня ризик обмерзання трубок.
Ми рекомендуємо придбати тепловий насос від Olimpia Splendid. Сучасні моделі Sherpa S3 мають дуже високі показники COP (5,1 при зовнішній температурі +7℃) та EER (5,5 при зовнішній температурі +35℃). Крім того, дані теплові насоси мають інверторний компресор і демонструють показники енергоефективності A+++/A++. Існує два типи моделей:
- стандартні теплові насоси Sherpa S3 із різною потужністю;
- Sherpa S3 з технологією Aquadue, що дозволяє насосу працювати одночасно на опалення/охолодження та ГВП, причому подавати гарячу воду з температурою до 75℃.
Внутрішній блок теплового насоса Sherpa S3 може бути стандартним, але доступний також варіант Tower, з вбудованим баком гарячого водопостачання на 200 літрів. Загалом, ви точно зможете підібрати собі тепловий насос із потрібним функціоналом та відповідною продуктивністю.
- Ґрунт-вода.
Геотермальні теплові насоси працюють за схожим принципом, тільки черпають теплову енергію із землі, а не з повітря. Щоб обладнання могло працювати, необхідно провести масштабні ґрунтові роботи – викопати свердловини та занурити туди зонди, або підняти шар ґрунту та розмістити контур.
Система опалення будинку на базі ґрунтового насоса є більш ефективною, оскільки температура землі практично не змінюється протягом року. Як результат, такі насоси мають високі показники EER і COP – близько 5.
Тим не менш, такий варіант буде капітальним, а на монтаж опалення в приватному будинку ціна різко зросте.
Крім насосів повітря-вода та ґрунт-вода існують і інші варіанти, але вони не найпоширеніші. Наприклад, теплові насоси повітря-повітря, по суті, є кондиціонерами, і не можуть забезпечити рівномірне опалення, високий ККД та підготовку ГВП. Теплові насоси вода-вода, у свою чергу, хоч і є найефективнішими, вимагають аж надто специфічних умов для встановлення.
Тепер повернемось до роботи теплового насосу. Як ми вже згадували, для максимальної енергоефективності пристрою потрібно працювати на низькотемпературну систему опалення. Тут у вас є кілька варіантів:
- Низькотемпературні радіатори. Це такі ж радіатори, як і звичайні, але їх площа повинна бути значно більшою через те, що в них надходить теплоносій низької температури. Радіатори – не найкраще рішення для приватного будинку.
- Внутрішньопідлогові конвектори. Такі пристрої встановлюються біля панорамних вікон та створюють теплову завісу перед ними. Існують конвектори з природною конвекцією та з примусовою, і тільки останні можуть використовуватися як самостійні джерела тепла. Плюс комбінування таких внутрішньопідлогових конвекторів із тепловим насосом полягає в тому, що пристрої можуть працювати ще й на холод, забезпечуючи будинок кондиціюванням у літню пору.
- Тепла підлога. Покриття всієї площі будинку теплою підлогою дозволить вам зробити приміщення енергоефективним. Тепла підлога – ідеальне рішення для створення комфорту, оскільки дозволяє тримати ноги у теплі, а також рівномірно розподіляє тепло по кімнаті. Плюсом і одночасно мінусом теплої підлоги є їхня інертність. З одного боку, тепла підлога довго остигає, що дозволяє довше зберігати тепло в будинку у разі аварійних ситуацій. З іншого боку, так само довго теплі підлоги та прогрівають приміщення. До того ж системі не можна перегріватися, оптимальна температура теплої підлоги – 24℃, не вище. Однак усі мінуси теплої підлоги легко перекривають фанкойли.
Фанкойли – це елементи опалювальної системи, якими циркулює теплоносій – вода. Пристрої працюють на опалення, і тому можуть допомогти теплим підлогам прогріти приміщення при різкому стрибку зовнішньої температури, а також догріти у разі сильних морозів. Але основна функція фанкойлів – кондиціювання приміщень. Підключені до теплового насоса, фанкойли успішно справляються з усіма завданнями.
Найкращими фанкойлами на ринку сьогодні також може похвалитися виробник Olimpia Splendid.
Пристрої володіють широким функціоналом, високою продуктивністю, різними способами керування. Але головна їхня перевага – елітний італійський дизайн, завдяки якому фанкойли впишуться у будь-який сучасний інтер’єр. Працюючи разом із тепловим насосом Olimpia Splendid, фанкойли створять справжню гармонію у вашому будинку.
Геліоколектори та сонячні батареї
Сонячні батареї – це пристрої, які перетворюють сонячну енергію на електроенергію. А ось геліоколектори – прилади, що накопичують сонячну енергію, що переноситься видимим світлом і ближнім інфрачервоним випромінюванням, для перетворення в теплову.
Багато хто вважає, що сонячна енергія дозволить організувати найекономніше опалення будинку. Однак в умовах нашого клімату дане рішення не є не найпродуманішим.
Геліоколектори можна використовувати для забезпечення ГВП в літній період, коли сонце світить яскраво, а газовий або електрокотел припиняють свою роботу. Однак з тепловими насосами геліоколектори застосовувати недоцільно, оскільки ТН справляються з усіма завданнями самостійно, і при цьому дуже економно.
Комбіноване опалення
Комбіноване опалення будинку передбачає наявність двох пристроїв, основного та допоміжного. Найчастіше гібридне опалення необхідно твердопаливним котлам – до них докуповують газові або електрокотли, щоб забезпечити комфортне опалення за будь-яких умов.
Однак до теплового насоса також можна докупити додаткове джерело тепла. Справа в тому, що ТН повітря-вода працюють ефективно до так званої точки бівалентності – вуличної температури, за якої максимальна потужність теплового насоса дорівнює тепловим потребам будинку.
Як тільки вулична температура опускається нижче за певне значення (як правило, -15…-20℃), насос більше не може підтримувати необхідну температуру в будинку. І тут у справу вступає додаткове джерело тепла – найчастіше це електрокотел.
Однак в Україні такі мінусові температури бувають дуже рідко, і якщо бувають, то тривають щонайбільше п’ять днів за зиму. Тому ви можете не турбуватися про покупку додаткового обладнання, особливо якщо зупиніться на покупці теплового насоса Olimpia Splendid, які ефективно працюють до температури -25℃.
Вибір теплоносія
Система опалення будинку може використовувати два типи теплоносія: воду та повітря. Другий варіант – це рішення для комерційних приміщень, де необхідно прогрівати великі відкриті простори.
Водяне опалення
Водяне опалення – класичне для будинків та квартир. У цьому варіанті вода нагрівається джерелом тепла (тепловим насосом, котлом) і циркулює теплорозподільними приладами (радіаторами, теплими підлогами, фанкойлами, конвекторами), які передають теплову енергію в кімнати.
Водяне опалення рівномірне та безшумне. І, як ми вже згадували раніше, дозволяє встановити теплу підлогу, яка вважається ідеальним варіантом для енергоефективних будинків.
Повітряне опалення
Повітряне опалення реалізується тепловими насосами повітря-повітря або стандартними неінверторними кондиціонерами. Переваг для приватного будинку у такого теплоносія немає. Повітряне опалення більш шумне, зовсім не інертне (після відключення приладу приміщення відразу охолоне), а також не сприяє рівномірному розподілу тепла.
Види розведення опалення
Видів розведення опалення буває дуже багато. По-перше, ви можете вибрати однотрубну або двотрубну систему. У першому випадку магістраль із теплоносієм проходитиме через усі обігрівачі, а потім – повертатиметься до джерела тепла. У другому випадку передбачаються окремі магістралі подачі та обратки.
Також схема опалення може бути магістральною (теплоносій подається ланцюжком) або променевою (встановлюється гребінка, від якої до кожного теплорозподільника відходить своя труба). Розведення опалення може бути також природним (не використовується в сучасних будинках) або примусовим (з використанням спеціальних насосів). Щоб вибрати правильну схему саме для вашої оселі, краще звернутися до фахівців, які врахують усі нюанси, виходячи з безлічі параметрів.
Вибір труб та радіаторів для приватного будинку
Для сучасного опалення найкраще використовувати труби зі зшитого поліетилену – цей матеріал надійний та гнучкий, використовується в тому числі і для теплої підлоги.
Що стосується радіаторів, то їх краще зовсім не застосовувати, віддавши перевагу більш досконалим теплорозподільникам. Однак якщо ви все ж таки зупинилися на радіаторах, то їх підбирають за теплотехнічним розрахунком, з урахуванням тепловтрат приміщення, які потрібно перекривати, а також температури подачі/обратки. Щодо матеріалу, то краще звернути увагу на сталеві батареї.
Етапи встановлення опалення в будинку
Краще звернутися до фахівців, щоб правильно організувати опалення у будинку, незважаючи на досить високу вартість робіт. Професіонали ретельно здійснять розрахунки, підберуть схему розведення труб, а також порадять обладнання потрібної потужності.
Проєктування системи може містити такі етапи.
Розробка концепту
На цьому етапі ви повинні прийняти рішення, яке джерело тепла необхідне для вашого будинку, які теплорозподільники відповідатимуть за обігрів кімнат. А головне – визначитися з бюджетом, якого дотримуватиметься інженерна компанія.
Проєктування системи
Проєктування опалення в будинку включає розробку схем та креслень, а також визначення кошторису майбутнього проєкту. На даному етапі вирішиться, де будуть знаходитись теплорозподільні прилади, яка схема розведення буде оптимальною.
Підбір обладнання
Відповідно до проєкту та розрахунків, фахівці мають підібрати обладнання необхідної потужності, правильні труби та інші витратні елементи. Наприклад, якщо ви вирішили придбати тепловий насос Olimpia Splendid, інженери порадять модифікацію, яка зможе задовольнити потреби вашого будинку.
Монтаж системи
У цьому етапі, дотримуючись проєкту, здійснюється реалізація системи. На монтаж опалення в приватному будинку ціна може відрізнятись в залежності від компанії. Найкраще замовляти послуги установки у тій самій компанії, яка займалася проєктом.
Пусконалагоджувальні роботи
Такі роботи потрібні, щоб перевірити, наскільки коректно було проведено встановлення опалення у приватному будинку.
Сервісне обслуговування систем
Як і будь-якій іншій техніці, опалювальному обладнанню потрібен періодичний сервіс – стежте, щоб цією роботою займалися фахівці своєї справи. Ідеально, якщо ви замовите послуги обслуговування у компанії, яка займалася проєктом та монтажем.
-
Чи вигідне опалення у приватному будинку без газу?
Безперечно, газ – досить недорогий ресурс. Але якщо організувати систему на базі теплового насоса, вона буде набагато вигіднішою в експлуатації. У середньому ТН, порівняно з газовим обладнанням, окупається за 7-10 років.
-
Яке вибрати опалення для приватного будинку в Україні?
Сьогодні багато хто задається питанням, як зробити опалення в приватному будинку вигідним. Безперечно, найкращим варіантом буде тепловий насос, що працює на низькотемпературну систему опалення. Ми рекомендуємо теплові насоси Olimpia Splendid, що мають високі показники COP та EER.
-
Скільки коштує опалення приватного будинку?
Ціна залежатиме від багатьох факторів: від обраного джерела тепла, від температури теплоносія, від обраних теплорозподільників. Але основну роль відіграватиме енергоефективність будинку.