Низькотемпературне опалення: пристрій, розрахунок і підбір обладнання для системи

Богдан Денисюк
Богдан Денисюк

Опалювальна система – це вкрай важливий елемент будь-якого приміщення, як житлового, так і адміністративного. Саме така система відповідає за кліматичний комфорт у зимовий період, тому вкрай важливо правильно реалізувати обігрів, щоб він здійснювався ефективно і, при цьому, економічно. 

Зміст:

    На сьогодні багато звичних нам способів опалення вже не здаються дешевими через постійне зростання цін на електрику, тому багато клієнтів замислюються над тим, як економно опалити приміщення. У цьому разі найкращим рішенням є низькотемпературна система.  

    Нижче ми докладніше розповімо про низькотемпературне опалення. 

    Що таке низькотемпературне опалення

    Низькотемпературна система опалення вирізняється тим, що її теплоносій нагрівається лише до 35-55 °C, для порівняння: у традиційних високотемпературних системах його температура може досягати 80 °C.

    Як показує практика, опалення на низьких температурах забезпечує більший комфорт у приміщенні. 

    Види низькотемпературних систем

    Низькотемпературне опалення можна забезпечити кількома способами, використовуючи електричний, газовий або конденсаційний котел, а також тепловий насос. 

    Потрібна допомога у виборі товару?
    Ви можете звернутись до наших експертів за допомогою
    Зв’язатись

    Однак, через те, що в країні спостерігається дефіцит електроенергії, а ціни на неї зростають ледь не щосезону, не можна сказати, що опалення електричним котлом – економічне. Крім того, під час екстрених відключень світла ви ризикуєте залишитися без тепла і гарячої води, тому вибирати електрокотел – не найкраще рішення в сучасних реаліях. Про газовий котел можна сказати аналогічно, ціни на постачання газу також нестабільні, як і ситуація з газопостачанням загалом. 

    Що робити в цьому випадку? Розповімо далі.

    Газове опалення

    Хоч газове опалення недешеве в експлуатації, вартість самого обладнання досить низька, що і є його перевагою.

    Якщо вже й вибирати котел як джерело тепла, то краще віддати перевагу конденсаційним моделям.

    Конденсаційний котел використовує приховане тепло водяної пари, яка утворюється під час згоряння палива (газу). У традиційних газових котлах ця пара просто викидається через димохідну трубу, а в конденсаційних вона охолоджується, конденсується і віддає своє приховане тепло для додаткового підігріву теплоносія. Завдяки такому принципу роботи ККД конденсаційного котла в рази вищий, а витрата газу менша.

    Конденсаційні котли представлені на ринку у великому асортименті. Сотні виробників пропонують моделі з різним функціоналом, дизайном, типом монтажу та ціною. Також, конденсаційні котли мають гнучку модуляцію потужності та можуть працювати в погодозалежному режимі, автоматично регулюючи параметри своєї роботи виходячи з умов за бортом. Модуляція потужності дає змогу використовувати такі котли для низькотемпературного опалення. 

    Опалення тепловим насосом

    Тепловий насос є найбільш енергоефективним пристроєм для обігріву на сьогоднішній день. Цей агрегат здатний видавати близько 4 кіловатів тепла, витрачаючи всього 1 кіловат електроенергії. Таких показників не має жоден інший опалювальний прилад. 

    Існує кілька типів теплових насосів: 

    • ґрунт-вода, де тепло черпається безпосередньо із землі;
    • вода-вода, такий агрегат використовує теплову енергію з водойми, проте в більшості країн заборонений для використання;
    • повітря-вода, найпоширеніша модель, яка витягує тепло буквально з повітря і передає його в систему для опалення/охолодження та нагріву гарячої води. 

    Тепловий насос здатний працювати автоматизовано, багато сучасних моделей, наприклад, такі як Sherpa S3 від італійського бренду Olimpia Splendid, обладнуються погодозалежним модулятором потужності. Завдяки йому агрегат відстежує поточні умови за вікном і регулює роботу системи опалення для досягнення максимального рівня кліматичного комфорту в приміщенні.

    Крім того, такі агрегати можуть бути обладнані баком ГВП. Теплові насоси повітря-вода Olimpia Splendid Tower/Aquadue Tower включають у свою конструкцію бак на 150 і 200 літрів відповідно. Таким чином, один компактний пристрій закриває всі базові потреби, і, разом з цим, позбавляє необхідності в додатковій покупці ємності для нагріву води.

    Елементи системи низькотемпературного опалення

    Джерело тепла – це не єдиний елемент системи опалення. Для її ефективного функціонування також важливо правильно підібрати пристрої-розподільники та «аксесуари». 

    Опалювальні прилади

    Пристрої-розподільники відповідають за рівномірний розподіл тепла по приміщенню. 

    Наприклад, використовуючи конденсаційний котел як джерело, найкращим рішенням буде встановити теплу підлогу та низькотемпературні радіатори.

    У разі теплового насоса обирають внутрішньопідлогові конвектори, фанкойли і ту саму теплу підлогу. 

    Розглянемо теплу підлогу. Чому цю систему обирають у всіх випадках?

    Тепла підлога забезпечує максимально рівномірний та енергоефективний обігрів усієї площі приміщення. При використанні системи теплої підлоги виключаються «холодні» точки, а приємна температура підлогового покриття в зимовий період забезпечує додатковий комфорт для людини. Однак, така система ефективно справляється з обігрівом тільки при температурах за вікном не нижче позначки -7. Якщо у вашій місцевості бувають сильні холоди, необхідно реалізувати додатковий обігрів за допомогою радіаторів, конвекторів або фанкойлів.

    Низькотемпературні радіатори. На ринку представлений цілий достаток різних дизайнів, тому багато клієнтів обирають саме їх для свого інтер’єру.

    Фанкойли – це пристрої, що зовні нагадують спліт-систему, проте вони працюють виключно в парі з тепловим насосом. У чому головна особливість фанкойлів? Розглянемо на прикладі моделей від Olimpia Splendid. Фанкойли цього виробника ефективно роздмухують тепло по всьому приміщенню, вони особливо актуальні за надто низьких температур за вікном, оскільки швидко доводять температуру в приміщенні до потрібних значень. 

    Внутрішньопідлогові конвектори – це сучасний опалювальний пристрій, який монтується безпосередньо у внутрішньопідлоговий простір і закривається решіткою. Пристрої цього типу монтуються під вікнами і чудово підходять для опалення об’єктів з панорамними склопакетами.

    Внутрішньопідлогові конвектори можуть працювати як на опалення, так і на охолодження, залежно від обраної моделі. Ці пристрої максимально ефективні в роботі, економічні в експлуатації та не займають зайвого простору.

    Який же розподільник вибрати? Усе залежить від умов у приміщенні та ваших вимог. Для ефективного перекриття холодонадходжень від панорамних вікон – обирайте внутрішньопідлогові конвектори, для швидкого підігріву повітря в приміщенні за критичних низьких температур за вікном встановлюйте фанкойли, але в будь-якому разі рекомендується використовувати теплу підлогу, щоб система була максимально енергоефективною. Встановлювати допоміжні прилади необхідно коли температура у вашому регіоні опускається нижче -7 градусів за Цельсієм у зимовий період. 

    Теплоакумулятори

    Теплоакумулятор – це спеціальна ємність, яка накопичує надлишки теплової енергії, що генерується тепловим насосом на піку його потужностей, і віддає їх пізніше, коли насос вимкнений, підтримуючи стабільну температуру в приміщенні.

    Теплоакумулятор здатен:

    • розподіляти тепло відразу між декількома розподільниками, такими як радіатори, теплі підлоги, фанкойли, внутрішньопідлогові конвектори;
    • спускати зайве повітря із системи і балансувати тиск;
    • забезпечувати нагрів води для системи ГВП за допомогою вбудованого теплообмінника; 
    • підтримувати безперебійну роботу теплового насоса за вкрай низьких температур зовні, віддаючи частину накопиченого тепла для розморожування теплообмінника.

    Таким чином, теплоакумулятор – це незамінний «аксесуар» для системи опалення.

    Переваги та недоліки низькотемпературних систем

    Раніше ми згадували, що низькотемпературна система опалення створює більш комфортні умови в будинку. Це зумовлено тим, що повітря в приміщенні не перегрівається, не пересушується, а температура всередині приємніша. 

    Також низькотемпературна система працює в рази економічніше, а отже, рахунки за обігрів будуть нижчими. 

    І наостанок: низькотемпературна система безпечніша, оскільки практично виключено перегрів пристроїв. 

    Серед недоліків такої системи варто виділити лише те, що якщо у вас недостатньо енергоефективна й утеплена будівля, ефективність обігріву буде низькою.

    Коли краще використовувати системи низькотемпературного опалення

    Реалізація низькотемпературної системи опалення будинку, квартири, офісу та іншого об’єкта – це найкраще рішення. Така система, за умови енергоефективного конструктиву, значно знижує витрати на опалення і ГВП, а в довгостроковій перспективі і зовсім окупається. 

    Розрахунок низькотемпературної системи

    Щоб визначити необхідну кількість кіловат для опалення вашого конкретного об’єкта, необхідно провести теплотехнічний розрахунок. Такий розрахунок містить у собі такі дані: 

    • кількість втрат тепла через вікна, двері, стіни, дах і підлогу;
    • кліматичні умови в регіоні, а саме середня температура на вулиці, а також температура найхолоднішого тижня, середня кількість опадів і рівень вологості; 
    • площа самого об’єкта, висота стель і об’єм;
    • якість теплоізоляції.

    Крім того, щоб система опалення працювала максимально енергоефективно, важливо передбачити герметичні склопакети та систему припливно-витяжної вентиляції з рекуперацією тепла. За такої конфігурації мінімізуються тепловтрати і, відповідно, знижується навантаження на опалювальну систему та витрати на обігрів.

    Однак, щоб точно розрахувати низькотемпературну систему для вашого об’єкта, необхідно звернутися до досвідчених фахівців. 

    • Чи можна використовувати низькотемпературне опалення в приватному будинку?

      Так, така система працюватиме ефективно й економічно, забезпечуючи високий рівень комфорту всередині. Однак, щоб така система якісно справлялася зі своїми функціями, необхідно приділити увагу теплоізоляції вашої будівлі, щоб максимально виключити тепловтрати. 

    • Яке джерело тепла краще для низькотемпературної системи?

      Тепловий насос повітря-вода – це найкраще рішення для низькотемпературного опалення на сьогоднішній день. Вони генерують у 4 рази більше енергії, ніж споживають, при цьому є екологічно безпечними. 

      Якщо ви шукаєте якісне обладнання, рекомендуємо звернути увагу на пристрої від бренду Olimpia Splendid. Насоси цього виробника за правильної експлуатації працюють безперебійно багато років поспіль.

    • Яка система теплоносія в низькотемпературній системі?

      Температура теплоносія в низькотемпературній опалювальній системі не перевищує 60 градусів за Цельсієм. 

    Замовити консультацію

      Натискаючи кнопку “Надіслати”, ви погоджуєтесь з Правилами обробки персональних даних