Автономне опалення в квартирі
Гарне опалення взимку – основна складова комфорту проживання. Саме тому все більше мешканців сучасних апартаментів розглядають різноманітні варіанти індивідуальних систем опалення у квартирі. Централізоване опалення все частіше не задовольняє потреби мешканців через неможливість тонкого регулювання. Тому сьогодні ми поговоримо про те, як провести опалення у квартирі, на які пристрої краще звернути увагу, та як узгодити таке рішення із вимогами законодавства.
Центральне опалення: особливості та недоліки
То чому ж більшість мешканців недолюблює централізоване опалення у квартирі? Справа в тому, що така система повністю регулюється державною тепломережею, яка передає тепло в багатоквартирні будинки від котельні або теплоелектроцентралі. Така схема опалення для квартири незручна з кількох причин:
- Несвоєчасність. Часто міська влада приймає рішення про включення опалення надто пізно, а про виключення – зарано. В результаті, кілька тижнів на рік ви мерзнутимете, покладаючись на централізоване опалення в квартирі.
- Відсутність гнучкого регулювання. Найчастіше ви не можете налаштувати опалення таким чином, щоб у кімнатах підтримувалася потрібна температура. Відсутність впливу на джерело тепла також забирає можливість економії, оскільки котельна неспроможна подавати теплоносій низької температури.
- Переплата за втрати. Поки теплоносій проходить весь шлях від теплоелектроцентралі до квартири, він значно остигає, а оплачувати ці тепловтрати все одно доводиться мешканцям.
- Ризик залишиться без теплопостачання. При аварії на тепломережах, із якими зараз, на жаль, все частіше стикаються українці, ви залишитеся без опалення.
- Неможливість встановлення комфортних теплорозподільників. Конструктив централізованої опалювальної системи опалення в квартирі передбачає певну схему розведення труб та певні теплорозподільні пристрої. Проєкт регламентований, тому якщо у вашій квартирі передбачено опалення радіаторами, то, швидше за все, доведеться відмовитися від теплої підлоги і внутрішньопідлогових конвекторів.
Усі ці незручності змушують розглядати альтернативні варіанти. Багато мешканців цікавляться, як провести індивідуальну систему опалення у квартирі, які для цього вибрати пристрої. При цьому нас має цікавити одразу два параметри: зручність та економічність.
Тому далі ми докладно поговоримо про те, як краще зробити автономне опалення в квартирі, та які види джерел тепла будуть найактуальнішими.
Автономне опалення квартири
Індивідуальне опалення у квартирі нівелює всі недоліки централізованої системи:
- Зрозуміло, власне джерело тепла ви зможете включати тоді, коли вам захочеться, і на ту потужність, яка буде вам комфортна.
- У теплі дні ви можете відключати систему або ставити обігрів на мінімум, що сприятиме значній економії.
- До того ж, вам не обов’язково регулювати потужність роботи системи самостійно, оскільки більшість сучасних джерел тепла наділені опцією погодозалежної модуляції. Така функція дозволяє обладнанню самостійно змінювати потужність, залежно від вуличної температури, щоб у кімнатах підтримувався мікроклімат, який ви задали в параметрах.
- Індивідуальне опалення в квартирі передбачає можливість встановлення будь-яких теплорозподільників, у тому числі найкомфортнішої системи теплої підлоги.
Монтаж опалення у квартирі слід планувати, спираючись на енергоефективність приміщення. Такий параметр обумовлюється правильним конструктивом будівлі, що враховує наявність якісних теплоізоляційних матеріалів та правильно підібраних склопакетів. Ще один важливий момент – наявність припливно-витяжної системи вентиляції з рекуперацією. Давайте коротко поговоримо, навіщо вона потрібна.
Енергоефективне приміщення передбачає герметичність, тобто мінімальні тепловтрати через стіни та склопакети. Чим менше із квартири йде тепла, тим менше опалювальному обладнанню доведеться витрачати ресурси. Герметичність будівлі – це добре для вашої кишені, але погано для вашого здоров’я. Адже в таке приміщення ніяк не зможе потрапляти свіже повітря, а значить – в кімнатах буде накопичуватися вуглекислий газ, що видихається мешканцями. Відкрити вікна – значить порушити герметичність, впустити в будинок холод, а разом із ним і пил, запахи та звуки з вулиці.
Тому необхідно передбачити примусову вентиляцію, яка подаватиме кисень. Повітря, що надходить, необхідно нагрівати, щоб, знову таки, не пропустити в будинок холод. Робити це ТЕНом – вкрай неефективно, оскільки він споживатиме багато електроенергії. Тут на допомогу приходить система рекуперації, яка може нагрівати повітря, що надходить, теплом повітряних мас, що видаляються.
Припливно-витяжна вентиляція може бути децентралізована – часто для квартир вибирають саме такий варіант. У цьому випадку ми рекомендуємо побутовий рекуператор Olimpia Splendid Sitali SF150 S1. Даний пристрій буде працювати в межах однієї кімнати, і подаватиме тепле повітря, не витрачаючи зайвої електроенергії. Побутовий рекуператор важливо комбінувати з витяжною вентиляцією у ванній та туалеті, яка видалятиме вологу та запахи. Тут ідеально впишеться вентилятор Olimpia Splendid SFE 100.
Ще більш оптимальним, але й дорожчим варіантом вважаються централізовані припливно-витяжні установки, які дозволяють позбутися вентканалів у “брудних” зонах, а отже, повністю відмовитися від викиду теплової енергії на вулицю. Серед відомих виробників таких систем бренди Stiebel Eltron, Jablotron, Zehnder, Awenta, Aerostar.
А тепер вже можемо почати говорити про те, як організувати автономне опалення в квартирі.
Опалення теплою підлогою
Зрозуміло, тепла підлога – це лише теплорозподільний пристрій, а не опалювальне обладнання, необхідне для забезпечення опалення в квартирі. Однак ми все ж таки почнемо нашу розповідь із системи теплої підлоги, оскільки саме під неї вам, швидше за все, доведеться підбирати джерело тепла.
Справа в тому, що тепла підлога – найбільш комфортний і правильний варіант для обігріву будинків та квартир. Таке рішення рекомендується для енергоефективних будівель з кількох причин:
- Комфорт. Тепла підлога дозволяє тримати ноги у теплі, тим самим гарантуючи чудову терморегуляцію.
- Економічність. Система теплої підлоги є низькотемпературною, тому джерелу тепла доведеться працювати на невеликій потужності, щоб нагрівати теплоносій до 35-60 градусів.
- Поступово розподіл тепла. Тепла підлога покриває всю площу кімнати, тепло від неї піднімається природним чином вгору – вся кімната буде прогріта рівномірно.
- Інертність. Даний параметр зараховують одночасно і до плюсів і мінусів системи. Інертність дозволяє теплим підлогам довго остигати, що є безумовною перевагою. Але так довго теплі підлоги і прогрівають приміщення, що досить незручно при різких похолоданнях.
Через інертність тепла підлога не зможе швидко прогріти приміщення при різких стрибках температури. Також вони не зможуть гарантувати правильний мікроклімат при сильних морозах через те, що не повинні нагріватися понад 24-26 градусів. В обох випадках на допомогу теплим підлогам можуть прийти додаткові теплорозподільники, такі як радіаторні батареї, внутрішньопідлогові конвектори або фанкойли.
Теплі підлоги бувають двох видів: водяні та електричні. Перші є кращим варіантом через бюджетність монтажу та експлуатації, а також надійність. Електричні підлоги дуже дорогі у використанні та шкідливі для здоров’я, тому їх використовують виключно у мокрих зонах або на балконі.
Водяну теплу підлогу можна підключити до автономного джерела тепла, а також до централізованої системи опалення. Однак для підключення до центральної системи необхідно буде передбачити теплообмінник, який забезпечуватиме додаткові кіловати тепла, щоб ви не відбирали відсутнє тепло у сусідів.
Далі нам слід обговорити джерела тепла, які можуть працювати як у тандемі з теплою підлогою, так і з іншими теплорозподільними пристроями.
Опалення тепловим насосом
Тепловий насос – обладнання для опалення будинків і квартир, що набирає популярності. ТН забирають приховану теплову енергію природних джерел, таких як повітря, вода чи ґрунт, та передають інженерним системам будинку.
У таких джерел тепла досить значних переваг:
- Крім функції обігріву, багато теплових насосів здатні готувати гарячу воду і забезпечувати кондиціювання приміщень.
- ТН дуже економічні в експлуатації, оскільки з одного кіловату електрики здатні генерувати від 3 до 5 кВт тепла/холоду (залежно від типу обладнання). Цей параметр розкривається у таких показниках, як COP (для опалення) та EER (для охолодження).
- Пристрої мають автоматику, яка дозволяє забути про ручне регулювання налаштувань
Недолік установки такого опалення у квартирі – ціна. Теплові насоси є досить дорогим обладнанням, але вартість поступово окупатиметься через економічність експлуатації.
Щоб організувати опалення у квартирі на базі теплового насоса, необхідно розбиратися у типах обладнання. Для квартири актуальні теплові насоси повітря-вода, що черпають приховану теплову енергію з вуличного повітря.
Найкращим варіантом пристроїв цього типу є теплові насоси від Olimpia Splendid. Вони здатні працювати на опалення, ГВП та охолодження, що закриває більшість потреб мешканців.
ТН від Olimpia Splendid відрізняються високими показниками COP та EER, тому забезпечать значну економію. Пристрої поділяються на дві категорії згідно конструкції – спліт-системи та моноблоки.
Теплові насоси типу “спліт” мають внутрішній та зовнішній блоки. Перший розміщується всередині квартири – у шафі, технічному приміщенні і т. д. Зовнішній блок ідентичний зовнішньому блоку кондиціонера, розташовується на фасаді або на балконі.
Внутрішні блоки Olimpia Splendid випускаються у двох модифікаціях – стандартні та Tower. Блоки баштового типу унікальні тим, що всередині них розташований 200-літровий бак ГВП, що дозволяє компактно розмістити систему в квартирі. Для насосів зі стандартним блоком бак доведеться придбати та встановити окремо.
Теплові насоси моноблочного типу є лише зовнішнім блоком, в якому розташовані всі ключові вузли обладнання.
Тепловий насос повітря-вода ідеально підходить для генерації низькотемпературного теплоносія для теплої підлоги. Як ми вже згадували, теплим підлогам потрібні додаткові джерела тепла, і в цьому випадку ідеальним варіантом стануть фанкойли.
Фанкойли, окрім допомоги в опаленні, можуть повністю замінити систему кондиціювання, оскільки ефективно працюють у режимі охолодження. Ми рекомендуємо пристрої від Olimpia Splendid – ефективні фанкойли з унікальним італійським дизайном, що ідеально впишеться у сучасний інтер’єр.
То як вибрати тепловий насос повітря-вода для автономного опалення в квартирі? Ціна в такому випадку відіграватиме не найвизначнішу роль. Насамперед доведеться провести теплотехнічний розрахунок, який дозволить дізнатися тепловтрати вашої квартири. Саме їх має перекривати обладнання.
Далі визначтеся, який тип конструкції більше підійде для вашого приміщення.
Не менш важливо підібрати тепловий насос, здатний працювати за низьких вуличних температур. Тут слід згадати, що всі ТН ефективно працюють до точки бівалентності – це момент, коли температура на вулиці опускається настільки низько, що тепловий насос не може покривати потреби приміщення на 100%. Деякі насоси працюють до температури -15℃, деякі – до -25℃. Звичайно, в Україні такі температури трапляються вкрай рідко, і тривають, як правило, не більше ніж п’ять днів. Але все ж таки краще орієнтуватися на обладнання, яке може працювати при низьких температурах вуличного повітря.
І, звичайно, враховуйте додатковий функціонал. Найкраще довіряти вибір обладнання професіоналам, які складуть грамотний проєкт системи опалення в квартирі.
Крім теплових насосів повітря-вода, існують інші типи обладнання – насоси грунт-вода, вода-вода, повітря-повітря. Перші два варіанти є дуже ефективними, але не підходящими для квартири, оскільки потребують достатньо специфічних умов для монтажу.
А ось ТН повітря-повітря можна зустріти у невеликих апартаментах. Це бюджетне, але досить невдале рішення. По суті, тепловий насос повітря-повітря є звичайним інверторним кондиціонером, досить ефективним для обігріву невеликих просторів. Однак у такого обладнання багато недоліків:
- неможливість організації ГВП;
- нерівномірний розподіл тепла (тепле повітря подається зверху донизу);
- низькі показники COP та EER;
- відсутність будь-якої ефективності за низьких температур за вікном.
Так, ціна цього обладнання досить низька. Але обладнання значно програє іншим джерелам тепла, серед яких можна знайти досить недорогі варіанти.
Газове опалення
Опалення квартири газовим котлом – найчастіше, найоптимальніший варіант через дешевизну як самого обладнання, так і ресурсу. Газові котли бувають трьох типів: конденсаційні (найсучасніші та найефективніші), атмосферні (з камерою відкритого згоряння) та турбовані (з камерою закритого згоряння, заборонені до експорту в Україну).
Атмосферні та турбовані котли точно не потрібно розглядати для опалення квартири. По-перше, вони досить застарілі, не мають необхідних функцій. По-друге, це досить небезпечне обладнання, яке потребує ретельно спроєктованої котельні.
Конденсаційні газові котли, у свою чергу, є досить добрим варіантом. Такі пристрої можуть забезпечувати як опалення у квартирі, так і гаряче водопостачання. Конденсаційне обладнання має дуже високий ККД, зважаючи на особливий принцип роботи:
- Камера згоряння котла спроєктована таким чином, щоб відпрацьовані гази проходили зовнішньою стінкою циліндричного теплообмінника.
- Вихідний газ і обратка в камері згоряння мають різні температури, тому при їх зустрічі утворюється волога з великою кількістю прихованої теплової енергії.
- Конструкція камери котла дозволяє передавати теплову енергію конденсату зворотному потоку, який згодом догріє пальник.
Весь цей процес дозволяє виробникам вказувати неймовірні параметри технічних характеристик конденсаційних котлів. Іноді ви можете побачити, як бренд обіцяє ККД понад 100%! Це невеликий маркетинговий хід, який подається порівняно з іншими типами котлів. Однак і фактичний ККД вражає – 98-99%.
Конденсаційні котли, зважаючи на можливість гнучкої модуляції, можуть працювати на низькотемпературну систему теплої підлоги, а також часто наділяються погодозалежною модуляцією. Загалом це хороше рішення, щоб організувати опалення в квартирі. Однак і недолік у газового обладнання є – вам доведеться отримати дозвіл на експлуатацію пристрою, а також бути готовим до регулярних перевірок газовими службами.
Опалення електричним котлом
Опалення в квартирі на базі електричного котла можна вибрати тільки в одному випадку: якщо в квартиру не підведено газ. Електрокотел – дуже дороге в експлуатації обладнання, що перетворює 1 кВт електрики на 0,9 кВт тепла.
Самі по собі, без огляду на ціну ресурсу, електричні котли досить непогані – можуть мати погодозалежну модуляцію, здатні працювати на низькотемпературну систему опалення і забезпечувати ГВП. Та й самі пристрої є досить бюджетними.
Нагрівають теплоносій котли за допомогою ТЕНів, які і пожирають електрику у великих кількостях. Тому, перш ніж встановити таке обладнання, переконайтеся, що на квартиру надходить достатньо кВт електроенергії, щоб забезпечити електрокотел і інші прилади.
Як перейти на автономне опалення у квартирі
На жаль, щоб підключити індивідуальне опалення у квартирі, доведеться трохи помучитися з бюрократією, а також встановити лічильник тепла.
Насамперед погодьте своє рішення з місцевим домоуправлінням – уточніть у адміністрації будинку, чи існує, в принципі, можливість відмовитися від центральної подачі тепла. Як правило, у будинках сучасної споруди проблем із цим не виникає, а от у старому житловому фонді можна натрапити на перешкоди.
Якщо ви вирішили організувати систему на електричному обладнанні, уточніть скільки скільки електрики подається на вашу квартиру, і скільки фаз передбачено.
Коли адміністрація вашого будинку схвалить ваше автономне опалення у квартирі, уточніть, які документи слід зібрати, і куди їх потрібно віднести.
Як тільки ви залагодите бюрократичні моменти, можна приступати до проєктування домашньої міні-котельні, створення проєктної документації, і, врешті-решт, реалізації системи.
Організувати індивідуальне опалення у квартирі без відключення від ТЕЦ теж можна, але тоді ви платитимете за обидві системи опалення. А за самоврядність, не погоджену з адміністрацією, можна отримати штраф.
Етапи реалізації проєкту
Як ви розумієте, щоб організувати правильне опалення у квартирі, необхідно створити проєкт. Із чого він складається? Звичайно ж, з розрахунків, схем та креслень, а також кошторису та списку необхідного обладнання. Повторимося: для реалізації такої складної системи, як опалення квартири, краще залучати професіоналів із надійної інженерної компанії. Розгляньмо, як працюють такі фахівці.
Консультація
Консультація – один із найважливіших етапів, на якому ви повинні зрозуміти, чи підходить вам ця інженерна компанія. На консультації вам повинні надати кілька варіантів вирішення завдання, пояснити умови співпраці, а також розповісти про вартість послуг. Переконайтеся, що у фірмі не з чуток знають про нові технології, а також нададуть фахівців для подальшого монтажу та сервісного обслуговування. Якщо на консультації ви побачили, що тут працюють майстри своєї справи, а вартість послуг відповідає рівню компанії, то погоджуйтесь на подальшу співпрацю.
Передпроєктна документація
Передпроєктна документація включатиме теплотехнічний розрахунок, який покаже, яка потужність обладнання потрібна для вашої квартири. На цьому етапі вам повинні надати кошторис. Врахуйте, що ціна в цьому документі навряд чи на 100% збігається з реальним бюджетом, але хороша інженерна компанія гарантує різницю трохи більше 15%.
Проєктування
Якщо кошторис вас влаштував, можна погоджуватись на проєкт опалювальної системи. Проєкт складатиметься з креслень та розрахунків, які дуже важливі для наступного етапу – монтажу. Також зверніть увагу, що інженери повинні співпрацювати з дизайнерами, які займаються обстановкою вашої квартири, щоб прилади та інженерні комунікації згодом грамотно вписалися в інтер’єр.
Монтаж опалення
На встановлення опалення у квартирі ціна не буде низькою, якщо справою займаються грамотні фахівці. Проте опалення – це не та система, де можна економити. Пам’ятайте, що від цього залежить ваш комфорт проживання. Монтаж обладнання повинен виконуватися чітко за проєктом, без будь-яких відхилень.
Сервісне обслуговування
Сервісне обслуговування – безумовно, важливий етап, з яким ви стикатиметеся протягом всієї експлуатації системи. Перевірка вузлів системи дозволить значно продовжити життя обладнання та запобігти дорогим в усуненні поломкам.
-
Яке опалення у квартирі краще?
Найкращим варіантом організації системи буде поєднання теплового насоса повітря-вода із системою теплої підлоги та фанкойлами. Такий варіант дозволить вам організувати не тільки опалення у квартирі, але й ГВП, а також кондиціювання. Непоганим рішенням буде система на базі конденсаційного газового котла.
-
Як вимкнути опалення у квартирі?
Для цього доведеться погодити своє рішення з адміністрацією будинку, перевірити кількість кіловат, що подаються на квартиру, а також зібрати та подати необхідні документи. Крім того, організація індивідуального опалення потребує наявності лічильника тепла, встановленого на вашу квартиру.
-
Скільки коштує система опалення у квартирі?
На автономне опалення у квартирі ціна може різнитися, залежно від обраного джерела тепла, теплорозподільних приладів. Назвати точні цифри просто неможливо через індивідуальність кожного об’єкта.